Klub Piosenki

GOK Gołańcz

Gołaniecka orkiestra dęta

Koncert "Hej Kolęda"

Noc świętego Jana

przy zamku mości Kasztelana

Dożynki

miejsko - gminne

Kabatet Ani Mru Mru

w programie "Czerń, czy biel"

Festyn wakacyjny

w Gołanieckim Amfiteatrze

Czesław Mozil

Koncert w sali Stodoła

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Jak zawsze w pełnym składzie ;)

Marina Łuczenko

Klub Stodoła

Strachy na Lachy

Koncert w Stodole

Spotkanie przy bunkrach

Do boju Polacy!

Scenografia w Stodole

Gorąca Poezja 2012

Artur Andrus

Gorąca Poezja 2012

Licznik odwiedzin

00545920

Kościół pobernardyński p.w. Najświętszej Marii Panny

Kościół pobernardyński p.w. Najświętszej Marii PannyWzniesiony w stylu gotyckim ok. 1500r., przebudowany w stylu barokowym w latach 1695-1700.

Zbudowany na planie krzyża, ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym nakrytym kopułą. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny i ambonę z początku XVIII w.

W kaplicy płn. płyta nagrobna z 1752r. ufundowana przez Piotra Raczyńskiego.
W latach 1701-1830 był w posiadaniu ojców bernardynów , od 1830 przekazany  gminie ewangelickiej (do 1945r.). Na dziedziniec prowadzi barokowa brama wjazdowa.

W podziemiach kościoła w r. 1776 pochowana została Kunegunda Drwęska - pierwsza żona Józefa Wybickiego (autora słów hymnu narodowego).

Rynek Gołaniecki

 Pomnik ku czci bohaterów poległych w latach 1918 - 1945Rynek w Gołańczy –  wytyczony w kształcie nieregularnego rombu z uliczkami dochodzącymi prostopadle. Zabudowa rynku pochodzi z końca XIX w. Na rynku znajduje się zabytkowa pompa , pomnik ku czci pomordowanym i poległym za wolność ojczyzny w latach 1918 , 1939-1945 oraz rzeźba św. Wawrzyńca z 1925 r.  autorstwa Marcina Rożka.

 

Schrony bojowe

Schron bojowySchrony bojowe Armii „Poznań” z roku 1939 , usytuowane wzdłuż drogi polnej Gołańcz – Podjezierze  biegnącej  w dolinie Strugi Gołanieckiej. Pobudowane w ramach działań obronnych na odcinku Wągrowiec-Gołańcz- Kcynia. Nigdy nie były atakowane przez wroga ale stanowią obecnie cenną pamiątkę przykładu kunsztu wojskowych fortyfikacji z okresu II wojny światowej.

Czytaj więcej: Schrony bojowe

Zamek Pałuków w Gołańczy

Zamek przed remontemDo najważniejszych zabytków miasta należy zamek Pałuków , usytuowany na wschód od miasta, na płn. – wsch. brzegu jeziora Smolary. Otoczony niegdyś wodami i  zalewowymi łąkami jest przykładem nizinnego, trudno dostępnego zamku rycerskiego , typu wieży mieszkalno – obronnej. W źródłach historycznych występuje po raz pierwszy jako „castrum” w 1383 r. Prawdopodobnie powstał za panowania Tomisława I z rodu Pałuków.  W 1656 r. miała miejsce historyczna obrona zamku przed Szwedami, którzy w wyniku użycia artylerii bramę zamkową zburzyli, mieszkańców wymordowali a sam zamek częściowo wypalili.  W końcu XVII w. usunięto zniszczenia po Szwedach i zamek przebudowano. Zamek zyskał teraz nową funkcję – rezydencjalną. Zamieszkany był do pocz.  XIX wieku.