GOK Gołańcz
Koncert "Hej Kolęda"
przy zamku mości Kasztelana
miejsko - gminne
w programie "Czerń, czy biel"
w Gołanieckim Amfiteatrze
Koncert w sali Stodoła
Jak zawsze w pełnym składzie ;)
Klub Stodoła
Koncert w Stodole
Do boju Polacy!
Gorąca Poezja 2012
Gorąca Poezja 2012
Wzniesiony w stylu gotyckim ok. 1500r., przebudowany w stylu barokowym w latach 1695-1700.
Zbudowany na planie krzyża, ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym nakrytym kopułą. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny i ambonę z początku XVIII w.
W kaplicy płn. płyta nagrobna z 1752r. ufundowana przez Piotra Raczyńskiego.
W latach 1701-1830 był w posiadaniu ojców bernardynów , od 1830 przekazany gminie ewangelickiej (do 1945r.). Na dziedziniec prowadzi barokowa brama wjazdowa.
W podziemiach kościoła w r. 1776 pochowana została Kunegunda Drwęska - pierwsza żona Józefa Wybickiego (autora słów hymnu narodowego).
Rynek w Gołańczy – wytyczony w kształcie nieregularnego rombu z uliczkami dochodzącymi prostopadle. Zabudowa rynku pochodzi z końca XIX w. Na rynku znajduje się zabytkowa pompa , pomnik ku czci pomordowanym i poległym za wolność ojczyzny w latach 1918 , 1939-1945 oraz rzeźba św. Wawrzyńca z 1925 r. autorstwa Marcina Rożka.
Schrony bojowe Armii „Poznań” z roku 1939 , usytuowane wzdłuż drogi polnej Gołańcz – Podjezierze biegnącej w dolinie Strugi Gołanieckiej. Pobudowane w ramach działań obronnych na odcinku Wągrowiec-Gołańcz- Kcynia. Nigdy nie były atakowane przez wroga ale stanowią obecnie cenną pamiątkę przykładu kunsztu wojskowych fortyfikacji z okresu II wojny światowej.
Do najważniejszych zabytków miasta należy zamek Pałuków , usytuowany na wschód od miasta, na płn. – wsch. brzegu jeziora Smolary. Otoczony niegdyś wodami i zalewowymi łąkami jest przykładem nizinnego, trudno dostępnego zamku rycerskiego , typu wieży mieszkalno – obronnej. W źródłach historycznych występuje po raz pierwszy jako „castrum” w 1383 r. Prawdopodobnie powstał za panowania Tomisława I z rodu Pałuków. W 1656 r. miała miejsce historyczna obrona zamku przed Szwedami, którzy w wyniku użycia artylerii bramę zamkową zburzyli, mieszkańców wymordowali a sam zamek częściowo wypalili. W końcu XVII w. usunięto zniszczenia po Szwedach i zamek przebudowano. Zamek zyskał teraz nową funkcję – rezydencjalną. Zamieszkany był do pocz. XIX wieku.